Prvi zapisi o hipnozi segajo v obdobje najstarejših civilizacij. Nato je bila v srednjem veku prepovedana, v sodobni medicini pa se je ponovno uveljavila v 19. stoletju. V tem obdobju je bila hipnoza uporabljena za lajšanje bolečin med operativnim posegom kot neke vrste anestezija.
Dokončno je hipnozo priznalo Britansko zdravniško združenje leta 1955, leta 1990 pa je bila ustanovljena neodvisna Evropska zveza za hipnozo. Društvo za medicinsko hipnozo deluje v Sloveniji pod okriljem Slovenskega zdravniškega društva, kar je še en dokaz več, da je hipnoza učinkovito terapevtsko orodje, ki ga priznava tudi medicina.
Kako deluje hipnoza in kako poteka?
Naša nezavednost deluje tako, da se nam dogodki tekom našega življenja neprestano zapisujejo globoko v naš spomin. Nekateri dogodki postanejo naši vzorci obnašanja in vplivajo na naše odzivanje v vsakodnevnem življenju. Terapevtska hipnoza deluje tako, da nas popelje globoko v podzavest, kjer poiščemo vzroke za določene težave in obstoječe vzorce obnašanja zamenjamo z novimi.
Zato je ključnega pomena, da hipnoza poteka v mirnem in sproščenem okolju. Terapevt se najprej pogovori s pacientom o njegovih težavah in počutju, nato pa z različnimi tehnikami doseže posebno hipnotično stanje. V takšnem stanju je pacient bolj dovzeten za vse sugestije s strani terapevta, s čimer se lahko odpravi marsikatero težavo.
Terapevtska hipnoza je vsestransko uporabna metoda
S hipnozo ne odpravljamo zgolj težav povezanih z duševnim stanjem človeka, ampak še mnogo drugega. Z njeno pomočjo pripomoremo k večji samozavesti, samospoštovanju in samopodobi, prav tako pa je odlično orodje za obvladovanje stresa.
Zagotovo je vsem dobro poznana uporaba hipnoze za odpravljanje tesnobe, napetosti, fobij in nespečnosti. Zelo učinkovita pa je tudi pri zmanjševanju bolečin, ki so posledica resnih zdravstvenih obolenj. Če želimo, da je hipnoza uspešna in varna, moramo biti pozorni, da jo izvaja usposobljen terapevt hipnoze.